Много се радвам, че един дългогодишен проблем с дворното пространство на ЦСОП Лозенец (6. Помощно училище) най-накрая беше решен.
Подписан е договорът, с който се урежда казуса с частния имот в двора на училището на ул. Русалийски проход 12. Дворът ще бъде запазен цял и ще продължи да служи на децата, учителите, терапевтите и семействата, които ежедневно посещават ЦСОП.
В миналото, част от двора на центъра е била възстановена по реституция (включително и част от новоремонтираното баскетболно игрище) и съществуваше реален риск тя да бъде отделена и заградена. А когато говорим за деца със специални образователни потребности, подобна несигурност никога не е просто имотен казус.
Още когато проблемът се прояви при опитите ни да издадем разрешения за асансьор в сградата и за други мерки, свързани с достъпноттта, за мен беше ясно, че трябва да направим всичко възможно да запазим целостта на двора. Опитах да включа имота в общинската програма за отчуждаване, с идеята, че после държава и община биха могли много по-лесно да уредят отношенията си.
Проведохме множество разговори, изпратихме становища и писма до всякакви институции, включително съм повдигал въпроса и пред народни представители и предишни областни управители, както и пред Столичния общински съвет.
Благодаря на всички, които помогнаха това решение да стане факт. На директора на центъра, г-жа Силвия Пеева, на родителите, гражданите и на бившия вече Областен управител на София – г-жа Вяра Тодева, която подписа заповед и договор за прекратяване на съсобствеността, на хората от екипа в нашата администрация, които употребиха дълги месеци в уточнения, разговори и придвижване на документи.
Частните собственици бяха обезщетени с друг имот в София, а държавата вече е едноличен собственик на урегулирания поземлен имот.
За мен беше важно този въпрос да бъде решен в интерес на децата и на работата на центъра. Благодаря още веднъж на всички институции и експерти, които помогнаха това да се случи.
Константин Павлов, кмет на район „Лозенец“







